Haber

Bloomberg: Scholz, Erdoğan’ın savaş uçağı satın alma planını engelleyecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Almanya Başbakanı Olaf Scholz, bugün 4 yıl aradan sonra ilk kez başkent Berlin’de buluşmaya hazırlanırken, ABD’li Bloomberg sitesi, Erdoğan’ın beklenen Eurfighter Typhoon savaş uçağı satın alma talebinin Scholz tarafından reddedileceğini iddia etti.

Selcan Hacaoğlu ve Michael Nienaber’in haberine göre, Türkiye’nin 7 Ekim’den bu yana devam eden çatışmalardan dolayı İsrail’i kınaması ve Gazze’ye yönelik saldırıları da dahil olmak üzere birçok konu, iki ülke arasındaki gerilimi artırdı. Konuyla ilgili bilgisi olan Türk yetkililere göre Erdoğan, Scholz ile bugün yapacağı görüşmede büyük olasılıkla Almanya’dan savaş uçağı satışının önündeki engelin kaldırılmasını talep edecek.

‘SAVUNMA SİSTEMİ RUSYA’DAN SATIN ALINDI, İSVEÇ’İN ÜYELİĞİ ERTELENDİ’

Almanya, Eurfighter Typhoon jetlerini diğer üç ülkeyle konsorsiyum halinde üretiyor. Alman yetkililere göre Scholz’un Erdoğan’ın olası savaş uçağı talebine rıza göstermesi pek mümkün görünmüyor.

Yetkililer, gerekçe olarak Türkiye ve başta ABD olmak üzere NATO ülkeleriyle yaşanan gerginlikleri, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın almasını, Suriye’deki Kürt güçlerine yönelik askeri operasyonlarını ve İsveç’in NATO üyeliğini onaylamayı ertelemesini gösterdi.

‘ERDOĞAN EN AZ 20 UÇAK İSTEYECEK’

Alman yetkililere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsrail’i ‘terörist devlet’, Hamas’ı ise Gazze Şeridi’nin seçilmiş yöneticileri ve savunucuları olarak tanımlaması da Almanya’nın ‘endişe listesine’ eklendi.

Türk yetkililer Bloomberg’e yaptıkları açıklamada, Erdoğan’ın Başbakan Scholz’dan toplam sayıyı ikiye katlama seçeneğiyle birlikte en az 20 Eurfighter Typhoon savaş uçağı talep etmesinin beklendiğini söyledi. İsimlerinin paylaşılmasını istemeden bilgi veren kaynaklara göre Türkiye, Yunanistan’ın Rafale savaş uçağı satın almasına böyle bir anlaşmaya vararak karşılık vermek istiyor. (DIŞ HABER)

haber-develi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu