Teknoloji

El konulan araçlara yeni teklif: Hepsini satalım!

Toplam 1,5 milyon aracın 700 bini hacizli olduğu için ihaleye çıkmayı beklerken, Tüm Kayyum Otoparkları Derneği Genel Sekreteri Onur Özdemir, bu araçların belirli bir süre içerisinde milli sermayeye kazandırılmasını istedi. Başka nedenlerle trafikten çekilen 800 bin araç için süre doldu.

Ele geçirilen 700 bin aracı kapsayan düzenlemenin detayları gündemdeyken, araçların satışına ilişkin tebliğ 18 Ekim’de Resmi Gazete’de yayımlandı ve buna göre uygulama sürecinin Kasım ayında yürürlüğe girmesi kararlaştırıldı. 1. Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren uygulamaya ilişkin Adalet Bakanı Yılmaz Tunç tarafından açıklama yapıldı. El konulan mülklerin detaylarını paylaşan Bakan Tunç, şunları söyledi: “Ele geçirilen mülklerin kayyumların elinde çürümesini önleyecek uygulamaya 1 Kasım’dan itibaren başlıyoruz.” İfadelerini kullandı. Bu kapsamda, el konulan ve halen kayyumlar tarafından korunan mallar, yasal istisnalar dışında, öncelikle mülkün sahibi olan borçlu tarafından teslim alınabilir. Öte yandan ihaleye çıkacak 700 bin aracın, ekspertiz ve bilirkişi raporlarının ardından yıl başı itibarıyla satışa sunulması öngörülüyor. Bu sayede ikinci el pazarının nasıl etkileneceği merakla bekleniyor.

”TRAFİK NEDENİYLE ÇEKİLEN ARAÇLARIN BAŞKENT İÇİNE SUNULMASINI İSTİYORUZ”

Kayyumun otoparklarındaki 1,5 milyon aracın yaklaşık 700 bini haciz nedeniyle ihaleye çıktıktan sonra, otoparklardaki 1,5 milyon aracın bir kısmı yıllardır bekliyordu. Geriye kalan ve çürümeye yüz tutmuş araçların da başkente kazandırılmasını isteyen Tüm Kayyum Otoparkları Derneği Genel Sekreteri Onur Özdemir, şunları söyledi: “Bu konuyu daha önce de konuşmuştuk. Bu aşamada hacizli araç konusunu sadece Adalet Bakanlığı başlattı. İcra nedeniyle geri çekilen tüm araçlar tasfiye ediliyor. Kanun çerçevesinde yönetmelik yayınlandı. Bunun dışında. Süreç içerisinde nedenlerden dolayı geri çekilen araçlar da var. Birçok ele geçirmenin dışında “Çekilen araçlarımız var. Bu araçlarla ilgili bir çalışma bekliyoruz. Maliye Bakanlığının bu konuda bir çalışma yapmasını istiyoruz. Çünkü birçok araba yıllardır alınmadan bu otoparklarda kalıyor. Bu araçların kamu yararı çerçevesinde milli sermayeye kazandırılmasını talep ediyoruz.”sözlerini kullandı.

Öte yandan, bilirkişi raporu sonrası E-UYAP üzerinden ihaleye çıkacak otomobillerin ikinci el piyasasını etkileyeceği, bakıma muhtaç araçların ise hem motor tamircilerini hem de kaportacıları hareketlendireceği öngörülüyor.

haber-lapseki.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu